КалинаЯк росте калина в Україні


2012. Сподобалася мені одна калина...

Скубнув я найкращу китицю цієї калини, приніс додому, обсмоктав 5 найкращих ягід з неї, посадив зернятка в стаканчик вологої землі та заховав у підвалі. Коли калина навесні не зійшла — стало цікаво. Знайомі науковці дружно повідомили, що калина проростає півтора року. Довелося чекати ще рік і сподіватися, що хоча б одне зернятко проросте. Дочекався — зійшли всі 5.

Але 5 кущів калини посадити не вдалося — корінці калини так переплелися, що навіть при дуже акуратному відокремленні вони обривалися. Довелось висаджувати вцілілі 4 калини в одне місце.

Несподівано, вже на третій рік, моя калина дала плоди. Я зрозумів, що дуже мало знаю про калину. Навіть те, що і як я робив, забулося, бо не було важливим.

І ось я знову хочу посадити калину. Друге покоління. Тепер — уважніше, з помірною фіксацією...

Моя калина має серцеподібні зернята 6,35 x 7.05 x 1.7 мм (ширина x висота x товщина однієї з них). Червона ягода — діаметром 11 мм.


2017. Експеримент "Калина українська екстремальна"

Насіння — моя калина і найкраща калина з інших, які мені траплялися (зернята краплеподібної форми 7,05 x 8,15 x 1.45 мм). Всього дві китиці — 54 насінини. До моменту посадки насіння зберігалося в чистих соковитих китицях калини. Потім сік з ягід висмоктав, а зернята висадив у пластикові одноразові стаканчики висотою 9 см. Землю для вирощування калини взяв яку знайшов — без обробки та підготовки.

Зернята калини посадив на глибину 1 см. Дата посадки — 3 лютого 2018 року. Кожна калина має номер з описом. Зернята в землю посаджено чотирма типами орієнтації: гострим вниз; гострим вгору; вертикально, ребром вниз; горизонтально, лежачи. До травня 2019 року зберігалися у вологому підвалі, не підливалися. Потім калину переніс в кімнату, затінив. Періодично поливав дощовою водою - підтримував грунт зволоженим.

3 серпня 2019 побачив перший слід проростання у вимитій поливанням ямці. Теоретичний 18-місячний термін проростання калини отримав підозріло-точне практичне підтвердження. Я присипав ямку землею і знову побачив цю калину на поверхні лише через 24 дні.

   

На фото праворуч - дводенна калина. Сходить калина якось незрозуміло, бо важко визначити чи вона вже зійшла чи ще ні. Та моя калина, яка зійшла в 2019 році, зійшла зернятком на поверхню, не скинула оболонку зернини, не росла у висоту, довго залишалася в такому самому стані та до кінця року загинула (корінець біля зернятка чорніє та засихає, незважаючи на всі мої спроби цьому завадити). Садіть калину глибше, в більшу герметичну тару, в покращений грунт, до листопада. Не вся моя калина проросла - 35 калин переніс у підвал на друге зимування.


2019. Калина відома та невідома. Підсумки.

Від потрапляння у землю до проростання калина живе не менше 18 місяців

Перед проростанням калина утворює на грунті невеличкі ямки над коренем.

Гіпотеза: першою сходить та калина, насіння якої лежало горизонтально в землі.

Присипані землею сходи калини за місяць не зможуть вибратися на поверхню.

Пізно посаджена калина може не витримати літньої спеки, або не встигне набратися сил і пережити зиму.

Калина проростає корінчиком з гострого кінця. Калина може вирости зернятком вгору та загинути, не зумівши скинути оболонку насінини через несприятливі умови.

Урожай калина може дати в трирічному віці.

Другий урожай калини — приблизно 0,5 л ягід.

Чорна тля — найнеприємніше явище на калині. Добре з нею справляється порохотяг, в який заправлено трубочку від соку, або достатня кількість личинок сонечка.

П'ятирічний кущ калини може бути заввишки 227 см і діаметром 215 см.

Червона калина має гарний вигляд вже влітку, весняний білий цвіт має приємний запах.


2020. Калина таки вижила

   

Калина — розумна. Вона розпізнала несприятливі умови, дочекалася справжньої весни та проросла. Втрати - 75%.

В березні зійшло 12 калин. Перша калина знову зійшла виштовхуванням насінини на поверхню і, не бачучи де сонце, зупинилася, не знаючи що робити. Я обережно скинув оболонку, хоча потім ті частини листочків, які звільнив я, засохли, але калина таки продовжувала рости. Думаю, що без примусового звільнення саджанці калини в таких випадках не виживають (це ознака неглибокої посадки - в природних умовах проростати калині допомагає грунт, який утримує насінину від виходу на поверхню).

Цього разу калина проростала інакше - калина піднімала над собою грунт з утворенням невеликих тріщин (земля за 2 роки ущільнилася та ямки вже не утворювалися). Сходили рослини не одночасно, а рівномірно по черзі. Таке враження, що насінини запрограмовані сходити окремо через певні проміжки часу (стратегія виживання калини). Але насіння з двох різних калин...
Калина щойно зійшла, а її корінець вже можна помітити на стінках чи на дні стаканчика, який виявився невдалою тарою для вирощування розсади калини. Щоб врятувати розсаду калини, довелося розрізати боки стаканчика на 3 вертикальні частини, склеювати їх скотчем, відрізати дно, садити разом з стаканом, поступово присипати землею, відклеюючи присипаний скотч знизу вгору, і лише після цього акуратно по одній витягувати бокові третини стакана. Висаджена калина, яка не витримала квітневих приморозків, мала стрижневий корінь довжиною 9 см.


   


   

Звела до неба листочки калина
І попросила тепла.
Сонце зігріло й дало їй сили.
Так наступила весна.
© А.Мандзя 2019