КалинаЯк росте калина в Україні


2012. Сподобалася мені одна калина...

Скубнув я найкращу китицю цієї калини, приніс додому, обсмоктав 5 найкращих ягід з неї, посадив зернятка в стаканчик вологої землі та заховав у підвалі. Коли калина навесні не зійшла, а інтернет на мої запитання промовчав — стало цікаво. Знайомі науковці дружно повідомили, що калина проростає півтора року. Довелося чекати ще рік і сподіватися, що хоча б одне зернятко проросте. Дочекався — зійшли всі 5.

Але 5 кущів калини посадити не вдалося — корінці калини так переплелися, що навіть при дуже акуратному відокремленні вони обривалися. Довелось висаджувати вцілілі 4 калини в одне місце.

Несподівано, вже на третій рік, моя калина дала плоди. Я зрозумів, що дуже мало знаю про калину. Навіть те, що і як я робив, забулося, бо не було важливим.

І ось я знову хочу посадити калину. Друге покоління. Тепер — уважніше, з помірною фіксацією...

Моя калина має серцеподібні зернята 6,35 x 7.05 x 1.7 мм (ширина x висота x товщина однієї з них). Червона ягода — діаметром 11 мм.


2017. Експеримент "Калина українська"

Насіння — моя калина і найкраща калина з інших, які мені траплялися (зернята краплеподібної форми 7,05 x 8,15 x 1.45 мм). Всього дві китиці — 54 насінини. До моменту посадки насіння зберігалося в чистих соковитих китицях калини. Потім сік з ягід висмоктав, а зернята висадив у пластикові одноразові стаканчики висотою 9 см.

Зернята калини посадив на глибину 1 см. Дата посадки — 3 лютого 2018 року. Кожна калина має номер з описом. Зернята в землю посаджено чотирма типами орієнтації: гострим вниз; гострим вгору; вертикально, ребром вниз; горизонтально, лежачи. До травня 2019 року зберігалися у вологому підвалі, не підливалися. Потім калину переніс в кімнату, затінив. Періодично підливав дощовою водою - підтримував грунт зволоженим.

3 серпня 2019 побачив перший слід проростання у вимитій поливанням ямці. Теоретичний 18-місячний термін проростання калини отримав підозріло-точне практичне підтвердження. Я присипав ямку землею і знову побачив цю калину на поверхні лише через 24 дні.

   

На фото праворуч - дводенна калина.


2019. Калина відома та невідома. Підсумки.

Від потрапляння у землю до проростання калина живе не менше 18 місяців

Перед проростанням калина утворює на грунті невеличкі ямки над коренем.

Першою сходить та калина, насіння якої лежало горизонтально в землі.

Присипані землею сходи калини за місяць не зможуть вибратися на поверхню.

Пізно посаджена калина може не витримати літньої спеки, або не встигне набратися сил і пережити зиму.

Калина проростає корінчиком з гострого кінця і виростає зернятком вгору. Потім скидає оболонку насінини.

Урожай калина може дати в трирічному віці.

Другий урожай калини — приблизно 0,5 л ягід.

Чорна тля — найнеприємніше явище на калині. Добре з нею справляється порохотяг, в який заправлено трубочку від соку, або достатня кількість личинок сонечка.

П'ятирічний кущ калини може бути заввишки 227 см і діаметром 215 см.

Червона калина має гарний вигляд вже влітку, весняний білий цвіт має приємний запах.© А.Мандзя 2019